FACEBOOK  |  SOUNDCLOUD  |  RA
EN

With the help of sound experiments, Pantha Du Prince explores the communication of trees and translates them into music. The instruments for this are partly handmade by the artist himself, who wanted to find out something about the sound characteristics of different woods through intensive studies of the material. He is supported by a percussion ensemble consisting of Håkon Stene and Bendik Hovik Kjeldsberg, who already participated in his last ensemble project The Bell Laboratory, and Manuel Chittka, drummer of the German band Messer.

In collaboration with a light designer, a video artist and a costume designer, a spectacular stage setting is created, giving space to Weber’s interdisciplinary approach.

 


 

TR

Pantha Du Prince presents Conference of Trees, 15 Haziran Cumartesi günü %100 Music presents Chill-Out Festival Istanbul 2019 sahnesinde.

Daha önce solo projesi Pantha du Prince ile yine İstanbul’da ağırladığımız Alman müzisyen Hendrik Weber’in varlığı bilim insanlarınca kanıtlanmış olan ağaçlar arası iletişimin ses deneyleri yardımıyla keşfine çıktığı ve bulgularını çoğu kendi üretimi olan enstrümanlar ile müziğe çevirdiği son projesi Conference of Trees ile sergileyeceği canlı performansı kaçırmayın…

Müzikal boyutunun yanında; ışık tasarımcısı, kostüm tasarımcısı ve video sanatçısından oluşan görsel bir ekip ile de çalışılarak hayata geçirilen bu disiplinlerarası projede Weber’e sahnede canlı bir perküsyon korosu eşlik ediyor olacak.

Facebook
Instagram
Youtube
Soundcloud
Spotify